Menu

Home
Aktuality
Standard
Štěňata
Historie CHST
Galerie
Odkazy
Vzpomínáme
Hrajte s námi!!!


Sestavuji aktuální kalendář ...

HISTORIE CHST


Naše CHST "z Kybely Bohemia" byla založena v roce 1972.
První fenka Lhasa Apso Ch.Amrita Tibetské kláštery k nám přišla jako 3-měsíční štěně v lednu 1987 jako následek Světové výstavy psů ve Vídni v 1986. V té době zde bylo těchto psů velmi málo a různé kvality. Chtěli jsme, aby psi z našeho chovu byli také pěkní, s krásným pohybem, srstí atd.
V červnu 1987 přibyla do naší rodiny dovezená fenka z Kanady, černobílá Polsar Ebony Dasha. Po ní následoval pejsek z Polska, pozdější Champion Lin-Chou Mag-Fen.

Během dalších let jsme dovezli pěkného psa Padmas Nyima z chovu paní Kremser z Rakouska. Bohužel, tento pěkný a velice perspektivní psík v 8 měsících uhynul.
Z Dánska byla dovezena fenka Bo-Den-Hoff s Anisette, která se stala v roce 1992 dvojnásobnou Klubovou vítězkou. O něco později přišla fenka Bo-Den-Hoff s Gloria a její mladší bratr Bo-Den-Hoff s Chicago Pal. Jejich otcem byl Evropský vítěz, INTCH. Bo-Den-Hoff s Tiger Rag a matkou Světová vítězka, multišampionka Saxonsprings Shady Lady.
V roce 1995 byl z Francie dovezen pes Look At Me de Baian-Khara, v jehož rodokmenu najdeme mnoho vynikajících psů a fen.
O pár let později přibyla fenka Perfect Choice Sylena, jejíž oba rodiče pocházejí z americké chovatelské stanice Orlane´s.
Zatím jako poslední byl importován z Francie pes Super Star de Baian-Khara, jehož polobratr se stal Světovým vítězem 2005 a na této výstavě také získal titul BIS.
Nevěnovali jsme se pouze odchovům štěňat, ale jezdili jsme po výstavách doma i v zahraničí, abychom mohli porovnávat naše psy s ostatními. Mnoho výstav bylo vítězných nejen pro naše dovezené psy, ale i námi odchované psy a fenky.
Titul Mezinárodního šampiona -ICH- získal Bo-Den-Hoff s Chicago Pal a i jeho starší sestra Glorie je rovněž držitelkou tohoto titulu a jako další pes Look At Me de Baian-Khara.
Z naší chovatelské stanice titul ICH získali psi Ozzy Ozborne z Kybely Bohemia, Ragtime z Kybely Bohemia, Up N Reddy z Kybely Bohemia.
První držitelkou titulu ICH v historii českého i československého chovu je fena Dangla z Kybely Bohemia.
Další fenkou je Vanilla Ice z Kybely Bohemia, Xena z Kybely Bohemia, Yonari z Kybely Bohemia a Zulu-Queen z Kybely Bohemia.
Mnozí další jsou držiteli ocenění CAC, CACIB atd...
Po několik let se dařilo našim dovezeným i odchovaným získat titul Klubového vítěze.
V roce 1998 pes ICH.Ragtime z Kybely Bohemia byl vybrán jako nejlepší pes IX. FCI skupiny a ke svým mnohým vysokým titulům přidal i titul Champion Championů, rovněž je trojnásobným Klubovým vítězem, stejně jako ICH.Up N Reddy z Kybely Bohemia.

...... uplynulo pár let, je rok 2011 a tak se malinko vrátím zpět, abych navázala na předchozí řádky.....

Od roku 2005, kdy zemřel můj manžel, jsem musela některé věci přehodnotit a změnit, vybudovat nové menší bydlení a znovu nějak začít. Díky rodině mé dcery, přátelům a pejskům jsem vše zvládla, i když to bylo trochu náročné. Velká pomoc manž. Kočových, manž. Košových, Petry Procházkové, dnes již Šmídové a Lenky Karbanové jsem se postavila zase hlavou vzhůru!
S Oldřiškou a Petrem Kočovými jezdím na výstavy, díky pomoci Patrika Panýrka (ch. st. Pibaro) Justy dodělala titul Mezinárodního šampiona, během času získala několik titulů klubového vítěze ročníky 2007-2010, stala se Grandšampionem ČR atd.
Od roku 2007 působí jako matky v naší chovatelské stanici ICH.Perfect Choice Sylena a ICH.Just The One z Kybely Bohemia.
Naší nejmladší posilou chovatelské stanice je fenečka Henessy Tibetský lev, která na svou výstavní karieru teprve čeká.
Pro krytí našich fenek mimo jiných psů používáme naše psy ICH.Look At Me de Baian-Khara a Super Star de Baian-Khara.
Justy měla v roce 2008 svůj první vrh a v roce 2009 druhý. Z prvního vrhu si vzali Kočovi fenku "Nangy z Kybely Bohemia", která nám dělá na výstavách mnoho radosti.
V roce 2010 jsme s kamarádkou Lenkou přivezly z Německa malého particolor pejska Ti La Shu It's Party Time. Party vyrost a je z něj pěkný kluk, má "střídavou péči", která vlastně vznikla mou očekávanou operací kyčelního kloubu. Díky úžasné povaze Partyho to není žádný problém. Přestože u Lenky a Ládi pobyl dlouhou dobu, tak se vrací rád a když jede k Lence, tak je také nadšený, protože on má domovy dva. Březen 2011 byl smutný , musela jsem se rozloučit se Supíkem "Super Star de Baian Khara", bohužel musel odejít, ale snad jednou za duhovým mostem ..... Lukášek "Look At Me de Baian Khara" počátkem července oslavil své 16 narozeniny! Přestože před 2 roky, kdy byl plný života, se u něj objevila zákeřná nemoc a měla jsem dvě možnosti na výběr, jsem pro něj zvolila život a pejska jsem nechala odoperovat! A je čiperný a zdá se, že spolu ještě nějaký čas zůstaneme!
S chozením mi to nejde tak jak bych si přála, tak občas ve výstavním kruhu zaskočí Oldřiška Kočová a jinak hlavní handlerkou Partyho je Lenka a já doufám, že se za čas vše zlepší a budu se moci vrátit do kruhu výstav nejen jako divák. V zimě 2011 plánuji nakrýt Justy a Nesinku. Nesinka moc úspěchů nemá - prostě ji výstavy nebaví a raději dělá domácího mazla. Je to škoda, je pěkná, ale každý nemusí být výstavní nadšenec. Tak pokud se zadaří, budeme mít po delší době štěňátka.

Čas letí, roky ubíhají, pejskové i my stárneme, ale moji přátelé jsou se mnou stále! Mám s kým sdílet radost z pejsků i života a doufám, že s pejsky a přáteli prožijeme ještě mnoho skvělých dní! A těším se na nové páníčky našich štěňátek a doufám, že budou skvělými páníčky jako ti předešlí - a je jedno, zda budou pobíhat výstavními kruhy či budou mít jen domácího mazlíka! Všechna naše štěňátka si zaslouží pěkný domov a lásku svých páníčků!
Pamatuji doby, kdy bylo na výstavě 40-50 lhasáčků, Mezinárodní výstavy byly jen 2, Národní také snad 2 a získat šampionát bylo mnohem náročnější než dnes, kdy je výstav mnoho oproti předešlým létům. Kruhy se nějak postupem času vyprázdnily a je to škoda. Těší mne, že nejen potomci našich psů a fen, ale i jejich odchovy jsou úspěšné na výstavách, ale jsou i milými společníky svých pánů a jejich rodin. Doufám, že se kruhy časem zaplní a přibudou další milovníci tohoto krásného plemene Lhasa Apso!